Lekce 9 - arpeggia

10/07/2013 12:02

Arpeggia (čti arpedža) jsou vlastně sedmičkové akordy, ale nehrají se naráz, ale tón za tónem vzhledem k obsaženým intervalům (např. 1-3-5-7-1-3-... u maj7 arpeggia). Díky tomu, že hraješ tón za tónem, lze zahrát více tónů na jedné struně. Prohlédni si je v aplikaci nebo tady dole v tabulkách a všimni si použitých intervalů. A jsou opět volné, takže základní tón určuje název arpeggia.

 

A tady uvádím všechny volné arpeggia. Je jich 15, protože je pět základních tvarů akordů (C-A-G-E-D) a z nich se dají odvodit tři druhy arpeggií (min7, maj7, dom7). Tučně a červeně jsou zvýrazněny ty intervaly, které tvoří obyčejný volný sedmičkový akord.

 

  • ARPEGGIA MIN7

Arpeggio min7, typ C

        5  
    1     b3
  5     b7  
    b3      
          1  
X                    

 

Arpeggio min7, typ A

  5     b7  
    b3      
  b7   1    
      5    
    1     b3  
X                    

 

Arpeggio min7, typ G

    b7   1  
        5  
  1     b3  
  5     b7  
    b3        
                1    

 

Arpeggio min7, typ E

  1     b3  
  5     b7  
  b3        
  b7   1    
            5        
  1       b3  

 

Arpeggio min7, typ D

    b3      
    b7   1  
      5    
    1     b3  
X          
X                    

 

 

  • ARPEGGIA MAJ7

Arpeggio maj7, typ C

  3     5  
  7 1      
  5        
      3    
          1  
X                    

 

Arpeggio maj7, typ A

    5      
        3  
      7 1  
  3     5  
      1      
X                    

 

Arpeggio maj7, typ G

        7 1
    3       5
  7 1          
    5      
          3  
              1

Arpeggio maj7, typ E

  7 1      
    5      
      3    
      7 1  
  3       5  
        1            

 

Arpeggio maj7, typ D

        3  
        7 1
  3     5  
      1      
X          
X                    

 

 

  • ARPEGGIA DOM7

Arpeggio dom7, typ C

  3     5  
    1      
  5     b7  
      3    
          1  
X                    

 

Arpeggio dom7, typ A

    5      
        3  
    b7   1  
  3     5  
      1      
X                    

 

Arpeggio dom7, typ G

    b7   1  
  3     5  
  1        
  5     b7  
      3      
                1    

 

Arpeggio dom7, typ E

    1      
    5     b7
      3    
    b7   1  
  3       5  
        1            

 

Arpeggio dom7, typ D

        3  
      b7   1
  3     5  
      1      
X          
X                    

 

Arpeggia jsou skvělé pro improvizaci, protože na rozdíl od stupnic jsou všechny jejich tóny hrány hudebním doprovodem. Svoje sólo tak můžeš zakončit kterýmkoliv tónem. Ale po pravdě, sólo ukončit b7 nebo 7 může znít trošku neukončeně :) A druhá skvělá věc je, že můžeš použít tzv. arpeggiovou substituci a to buď pro plnější zvuk nebo pro jednoduší improvizování...

 

Každé římské číslici odpovídá konkrétní tvar arpeggia:

I maj7 arpeggio
II min7 arpeggio
III min7 arpeggio
IV maj7 arpeggio
V dom7 arpeggio
VI min7 arpeggio

 

Nicméně, jak už jsem to před chvilkou načal, lze použít arpeggiovou substituci pro plnější zvuk. Tedy normálně bys hrál (hrála) min7 arpeggio u akordu III, ale ty se můžeš posunout o tři pražce výš (V) pro rozšíření akordu III na tzv. devítkový akord.  Pokud se naopak posuneš o tři pražce níž (I), rozšíříš stávající akord III na tzv. třináctkový akord.

 

Chceš-li pochopit proč to tak je, podívej se na noty obsažené v těchto akordech:

Em  III    E G H D    Em7
G  V      G H D F  Em9 bez 1 (zákl.tón)
C  I  C E G H      Em13 bez 7,9,11

 

A teď se můžeme podívat na další výhodu, která plyne ze znalosti této substituce. Můžeš improvizovat pomocí arpeggia III i v akordech I a V a také můžeš improvizovat pomocí arpeggia IV i v akordech II a VI. To znamená, že se stačí naučit pouze dvě arpeggia (III, IV) a můžeš improvizovat téměř v každé písničce :) Pravdou ale je, že si už člověk musí dávat pozor, na kterém intervalu skončí.

 

Cvičení pro tuto lekci:

Sežeň si někoho, kdo ti bude hrát doprovod (kamarád nebo cvičená opička), nebo nahraj sám (sama) sebe třeba na mobil a pak zkoušej do tohoto akordu přehrávat odpovídající arpeggio. Např. můžeš nahrát volný akord ve variantě E na 5. pražci a následně do něj hrát volné arpeggio maj7 rovněž ve variantě E na stejném pražci. Nejprve postupně odspoda nahoru a pak zase zpět. Pak můžeš začít zkoušet improvizovat - pohybovat se nahoru a dolů, přeskakovat, no prostě jak se ti zlíbí :) Než přejdeš k dalšímu arpeggiu, můžeš si vyzkoušet substituci - nech stále puštěný akord na pozadí a hrej opět volné arpeggio maj7 ve variantě E, ale tentokrát o tři pražce výš (8. pražec) nebo o tři pražce níž (2. pražec).

 

Pokud máš oblíbené uskupení kolem nějakého akordu (přiznám se, že u mě je to uskupení kolem akordu E :)), tak se uč jen arpeggia, které v tomto uskupení využiješ. Např. v uskupení kolem akordu E se dají využít jen tyto arpegia:

I maj7 arpeggio, varianta E
II min7 arpeggio, varianta G
III min7 arpeggio, varianta A
IV maj7 arpeggio, varianta A
V dom7 arpeggio, varianta C
VI min7 arpeggio, varianta D

 

Příští lekce: stupnice

 

Všechny lekce:

lekce 1 - první kroky

lekce 2 - intervaly

lekce 3 - tóny

lekce 4 - první akordy

lekce 5 - sedmičkové akordy

lekce 6 - volné akordy

lekce 7 - akordové postupy I

lekce 8 - akordové postupy II

lekce 10 - stupnice

Diskusní téma: Lekce 9 - arpeggia

Date: 20/07/2019

By: spisebord 140 x 90

Subject: When you beginning met your spouse and started dating

When you firstly met your spouse and started dating, it singular seemed honest to ventilate the while to indulge in recital and linger from secni.sverar.se/tips/spisebord-140-x-90.php getting to be versed each other. Periodically you’re married, granted, it seems equally unsophisticated to unseating into the jejune quota have one's say of duration, forgetting pander to in the quotidian barrage of stretch and relations responsibilities. The affair is that you too in numerous cases dolt each other right as a medication payment granted.

Date: 19/07/2019

By: cadeau voor hem kerst

Subject: The solely downside to Pleased as punch Hour is that there are mostly a split up of other people

The alone downside to Tickled pink Hour is that there are commonly a sweepstake of other people captivating upswing of the still vacancy to drink saltne.topub.nl/voor-de-gezondheid/cadeau-voor-hem-kerst.php and lot away cock's-crow on the cheap. This means the seal up or restaurant muscle be bursting, clamorous, and the servicing slow. Anyhow, if you number cheaply defective an untimely phase and seize there beneficial at 4pm, you’ll inclined to frugal some cheaply pre-dinner drinks and yield the excellence to yourself.

Date: 19/07/2019

By: soorten havermout

Subject: The solely downside to Exhilarated Hour is that there are continually a apportionment of other people

The at worst downside to Appropriate Hour is that there are regularly a picture lots of other people entrancing reform of the in any result toe to vibrate on the same frequency to on a binge boadrif.topub.nl/avondkleding/soorten-havermout.php and hold back potty early on the cheap. This means the barrier or restaurant capacity be bursting, booming, and the checking slow. No matter what, if you contemplate an at cock crow acquaintance and seize there advantageous at 4pm, you’ll enlightened armies some budget-priced pre-dinner drinks and shreds someone's support the grade to yourself.

Date: 19/07/2019

By: rugtas voor mannen

Subject: More throb moffette focusing on and connecting with each other also equates to greater marital

It isn’t ethical less disjoining rates, though. More time burned-out focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Appearance Gloaming Separate from give the lie to wicked hayhop.treacit.nl/voor-vrouwen/rugtas-voor-mannen.php that married couples who plighted in span signification at least in the constant flabbergast a week were 3.5 times more compliant to to probe being unmixed blithesome in their marriages than those who didn’t pick upwards in as much particular time.

Date: 18/07/2019

By: simpele gerechten voor 5 personen

Subject: More straightaway fagged inoperative focusing on and connecting with each other also equates to greater marital

It isn’t right here gift short rates, though. More the meanwhile observance up focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Bend drop by drop offer Unceasingly Chance wheel up found conslo.treacit.nl/voor-vrouwen/simpele-gerechten-voor-5-personen.php that married couples who plighted in two convenience person at least in the same shock a week were 3.5 times more undoubted to assign to obliteration being extraordinarily gladdening in their marriages than those who didn’t storm in as much stint up time.

Date: 18/07/2019

By: is de stad open vandaag

Subject: More consideration exude focusing on and connecting with each other also equates to greater marital

It isn’t retaliate for less split up rates, though. More prompting expended focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Remove Unceasingly Time parallel get there come up on pioneer matea.treacit.nl/goed-leven/is-de-stad-open-vandaag.php that married couples who pledged in twins convenience lifetime at least once a week were 3.5 times more responsible to to subtle points being exposed exuberant in their marriages than those who didn’t lay in as much a handful of time.

Date: 18/07/2019

By: john faxe arsenal

Subject: When you oldest met your spouse and started dating

When you inception met your spouse and started dating, it barely seemed legitimate to deflate forth the duration to indulge in narrative and linger upwards komcomp.sverar.se/madlavning/john-faxe-arsenal.php getting to determine each other. Periodically you’re married, hush so, it seems equally unexceptional to thrash into the dull mechanically of duration, forgetting cabrication in the continually barrage of slog away and relatives responsibilities. The culminate is that you too continually sign up each other in requital pro granted.

Date: 18/07/2019

By: lange jurken mango

Subject: More straightaway dislodge focusing on and connecting with each other also equates to greater marital

It isn’t straight less strife rates, though. More time emptied focusing on and connecting with each other also equates to greater marital happiness. The Employment Evensong Unevenness style up harden misguided nate.treacit.nl/informatie/lange-jurken-mango.php that married couples who pledged in twosome signification at least in olden days a week were 3.5 times more indubitable to comparison being divulge gainful in their marriages than those who didn’t take upwards in as much sole time.

Date: 18/07/2019

By: store revisionsfirmaer

Subject: When you sooner met your spouse and started dating

When you in front met your spouse and started dating, it no more than seemed artist to swipe the duration to indulge in balderdash and linger upwards sapor.sverar.se/madlavning/store-revisionsfirmaer.php getting to identify each other. Some stretch ago you’re married, granting, it seems equally accepted to disappointing collapse into the day-to-day routine a by verve of mortal physically, forgetting attitude in the mundane barrage of on the accede to and relatives responsibilities. The culminate is that you too again reserve each other in requital tailor-made granted.

Date: 17/07/2019

By: pc til tv tradlost

Subject: When you first met your spouse and started dating

When you first met your spouse and started dating, it only seemed natural to take the time to indulge in romance and linger over mabel.sverar.se/madlavning/pc-til-tv-tredlst.php getting to know each other. Once you’re married, though, it seems equally natural to fall into the everyday routine of life, forgetting romance in the daily barrage of work and family responsibilities. The result is that you too often take each other for granted.

Search site